Aktualności Produkty Dlaczego Ferrochel Olimp Premium Club   Przejdź do sklepu
wstecz

Żelazo wysoko przyswajalne dla kobiet w ciąży

  Jednym z najczęstszych powikłań ciąży jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Główną funkcją żelaza w ludzkim ciele jest transport tlenu do tkanek ciała. W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen, przy niezrównoważonej diecie, dochodzi do chronicznego niedoboru tlenu na tle obniżonego poziomu hemoglobiny we krwi. Podstawowym składnikiem białka hemoglobiny jest żelazo, dlatego tak pożądane jest żelazo wysoko przyswajalne dla kobiet w ciąży.

Żelazo wysoko przyswajalne dla kobiet w ciąży

  Zwykła osoba powinna codziennie otrzymywać 2 mg żelaza z jedzenia, co obejmie zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. W okresie płodności wzrasta spożycie żelaza:

  • jest wymagane do normalnego funkcjonowania łożyska
  • rosnąca macica wymaga zwiększonego dopływu krwi.
  • rosnący płód potrzebuje również tlenu.

Co więcej, podczas porodu kobieta również traci krew, dlatego spada poziom hemoglobiny. Niedobór hemoglobiny w ciąży w wieku 20-24 tygodni staje się szczególnie zauważalny. W tym czasie dziecko intensywnie się rozwija, do ostatecznego ukształtowania narządów wewnętrznych wymagana jest duża ilość materiałów budulcowych, tym tlenu. W okresie karmienia piersią hemoglobina jest intensywnie zużywana na produkcję mleka, dlatego też do tego czasu kobiece ciało powinno mieć rezerwowe zapasy tego pierwiastka, stworzonego podczas ciąży. Kobieta w ciąży o niskim poziomie hemoglobiny we krwi stale doświadcza zmęczenia, zawrotów głowy, są to objawy anemii czyli niedokrwistość.

  Kobiety w ciąży powinny spożywać produktu bogate w żelazo wysoce przyswajalne takie jak: czerwone mięso, ryby, podroby i żółtka jaj. Jednak w okresie wzmożonego wysiłku organizmu samo pożywienie może nie zapewnić odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Produkty roślinne między innymi takie jak: fasola, groch, brokuły, pieczywo pełnoziarniste zawierają żelazo trudno przyswajalne dla organizmu, które nie przynosi zbyt dużych korzyści. Wskazane jest przyjmowanie żelaza wysoko przyswajalnego przez kobiety w ciąży, ponieważ organizm szybko i je przyswoi i spożytkuje.

  W celu zapewnienia prawidłowego odżywiania dziecka, ciężarna kobieta powinna stale monitorować poziom hemoglobiny we krwi, lekarz będzie przepisywać leki zawierające żelazo i złożone witaminy. Jednym z suplementów diety z kwasem foliowym, witaminami B6, B12 I witaminą C, który zawiera  żelazo wysoko przyswajalne dla kobiet w ciąży jest produkt Chela-Ferr.

Dlaczego warto polecić kobietom w ciąży żelazo nowej generacji Chela-Ferr?

  Suplement diety Chela-Ferr pomaga uzupełnić niedobory żelaza i pokrywa zapotrzebowanie na witaminy uczestniczące w produkcji krwi, regulacji wzrostu, funkcjonowaniu komórki i procesach wzrostu. Lekarze zaznaczają, że należy przyjmować żelazo razem z niektórymi witaminami. Szczególnie zalecane jest przyjmowanie żelaza w połączeniu z witaminami C, B6, B12 i kwasem foliowym, ponieważ składniki te przyspieszają proces produkcji krwi dodatkowo i niezależnie od żelaza, zapobiegając w ten sposób występowaniu niedokrwistości.

  Witamina B6 pomaga systemowi w podawaniu żelaza i uczestniczy w procesach produkcji krwi, jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i immunologicznego. Witamina B12 uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych, zapobiega anemii i, wraz z kwasem foliowym, odgrywa istotną rolę w separacji komórek.

  Witamina C ułatwia asymilację trudno przyswajalnego niehemowego żelaza, obecnego w produktach roślinnych, co zwiększa ogólną pulę tego pierwiastka w układzie i jego dystrybucję do szpiku kostnego, gdzie produkcja pierwiastków krwi odbywa się przy udziale żelaza. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, przyczynia się do prawidłowego rozwoju płodu w macicy matki i indukuje procesy produkcji krwi.

Które preparaty żelaza są najskuteczniej wykorzystywane przez organizm kobiet w ciąży?

  Zasadniczo żelazo jest słabo przyswajalne, dlatego w procesie suplementacji należy stosować formy żelaza o najwyższym stopniu biodostępności. Najskuteczniejszym suplementem jest żelazo w postaci chelatu aminokwasowego, które występuje w produkcie Chela – Ferr, którego przyswajalność jest kilkakrotnie wyższa niż w przypadku zwykłych preparatów żelaza. Jest to również najbezpieczniejsza forma żelaza oferowana na rynku suplementów dla kobiet w ciąży, które karmią piersią, a także planują zajść w ciążę.