Aktualności Produkty Dlaczego Ferrochel Olimp Premium Club   Przejdź do sklepu
wstecz

Żelazo o zwiększonej podwójnej dawce i dobrym smaku

Na niedobór żelaza narażone są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wiele objawów braku tego pierwiastka w organizmie bywa zupełnie lekceważonych. Jak uzupełnić deficyt żelaza? Czy istnieje żelazo o zwiększonej dawce i dobrym smaku?

Do sytuacji wysokiego zapotrzebowania organizmu na żelazo dochodzi bardzo często. Niedobory pojawiają się z powodu zbyt małej ilości żelaza w diecie, ale także w przypadku chorób upośledzających wchłanianie tego pierwiastka. 

Co jest ważne w uzupełnianiu żelaza?

Suplementacja żelazem z uwagi na niedobór tego pierwiastka, zwłaszcza zalecona przez specjalistę powinna zostać przeprowadzona systematycznie. Wszelkie zaniedbania mogą skończyć się znacznym pogorszeniem stanu zdrowia. Dla efektywnego uzupełniania żelaza istotna jest przede wszystkim regularność, ale z punktu widzenia pacjenta istotne są też inne aspekty.

Odpowiednia dawka

Do organizmu należy dostarczać minimum kilkanaście miligramów żelaza dziennie. Wartości te są jednak zmienne ze względu na grupę wiekową, płeć, zróżnicowany styl życia. Według Komitetu Żywienia Człowieka PAN kobiety dorosłe powinny dostarczać ok. 19 mg żelaza dziennie. Zapotrzebowanie zwiększa się w okresie ciąży, karmienia piersią i wynosi 25-26 mg. Wskaźnik ten dla mężczyzn wynosi 17 mg na dobę. Fizjologiczna utrata żelaza uwarunkowana jest także wysiłkiem fizycznym, obfitym miesiączkowaniem, czy też intensywnym wzrostem u dzieci lub młodych osób w okresie dojrzewania. Zmniejszone zapotrzebowanie na żelazo obserwuje się jedynie u kobiet w wieku pomenopauzalnym. 

Wchłanianie z˙elaza z przewodu pokarmowego jest ograniczone, dlatego niezbędne jest podawanie odpowiednio większych dawek. Badania naukowe potwierdziły, że większe wchłanianie ma miejsce w przypadku z˙elaza hemowego, zaś mniejszym stopniem wchłaniania cechuje sie? z˙elazo niehemowe. Wysoka dawka, bo aż 30 mg znajduje się w preparacie Chela-Ferr Easy. Środek ten zawiera opatentowaną formę żelaza niehemowego w postaci chelatu aminokwasowego, który wyróżnia się biodostępnością i tolerancją zbliżoną do żelaza hemowego. Ponadto w preparacie Chela-Ferr Easy znajduje się też pirofosforan żelaza, co dodatkowo intensyfikuje przyswajalność żelaza do organizmu. Jest to żelazo o zwiększonej podwójnej dawce, które zdecydowanie wyróżnia się wśród produktów mających za zadanie uzupełniać deficyt żelaza.

Walory smakowe preparatu

To, czy chętnie sięgniemy po preparat z żelazem, czy też nie zależy w dużej mierze od jego smaku. W tej kwestii do najbardziej wybrednych należą oczywiście dzieci, jednak każdy dorosły także doceni walory smakowe preparatu. Ma to duże znaczenie w przypadku preparatów, który mają kontakt z językiem. To na tej części jamy ustnej zlokalizowane są receptory smaku. Dodatkowo u niektórych osób w wyniku przyjmowania żelaza z dodatkowych źródeł obserwuje się zaburzenia smaku objawiające się metalicznym posmakiem w ustach. Dlatego smak produktu z żelazem pozostaje nie bez znaczenia. Smak malinowy, który posiada preparat Chela-Ferr Easy kojarzony jest bardzo pozytywnie. Utrzymuje się on na języku, zapewniając miłe skojarzenia z przyjmowanym preparatem. 

Wygoda podawania

Z punktu widzenia stosowania preparatu u dzieci oraz osób dorosłych i w podeszłym wieku, mających trudności z przyjmowaniem preparatów zamkniętych w kapsułkach istotna jest postać specyfiku. Niektóre preparaty, jak na przykład Chela-Ferr Easy mają postać proszku. Środek ten można rozpuścić w wodzie lub soku albo zawartość saszetki wysypać bezpośrednio na język. Taka forma jest przyjazna dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i chcą przyjąć żelazo bez względu na to, gdzie się znajdują i czy mają dostęp do wody pitnej. Trzeba jednak pamiętać, że preparat z żelazem powinien być przyjmowany po posiłku. Łatwy sposób przyjmowania preparatu przekłada się na chęć sięgania po niego i systematyczność w uzupełnianiu niedoboru żelaza.

Rodzaj preparatu

Kategoria produktu z żelazem istotnie wpływa na jego przyswajalność, zwłaszcza w przypadku zaburzeń lub zmniejszonego wchłaniania żelaza. Na rynku preparatów z żelazem istnieje grupa o nazwie żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Ta kategoria żywności jest dedykowana osobom wymagającym specjalnego postępowania dietetycznego pod nadzorem lekarskim. Z tych produktów mogą korzystać także osoby w celu prewencji niedoboru żelaza, w sytuacji wysokiego zapotrzebowania organizmu na żelazo. W przypadku tych produktów dawkowanie może określić lekarz, zwłaszcza w przypadku dzieci oraz we wszystkich przypadkach postępowania dietetycznego. Z uwagi na charakter żywność specjalnego przeznaczenia medycznego wymaga odpowiedniego udokumentowania przez producenta. Chela-Ferr Easy to środek z kategorii żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, którego wyróżnia wysoka dawka oraz przyjemny smak.