Aktualności Produkty Dlaczego Ferrochel Olimp Premium Club   Przejdź do sklepu
wstecz

Co to jest chelat?


CHELAT ŻELAZA Albion to wysoko przyswajalna i bezpieczna w użyciu, wysokiej jakości forma żelaza! Cząsteczki chelatów aminokwasowych minerałów AlbionTM są:

 • obojętne chemicznie - brak interakcji z innymi minerałami,
 • stabilne chemicznie,
 • wchłaniane w świetle jelita,
 • odporne na kwaśne pH żołądka,
 • łagodne dla przewodu pokarmowego, nie wywołują podrażnień.

Chelat aminokwasowy żelaza Albion nie rozpada się na jony i wchłania się dopiero w jelicie cienkim, cała cząsteczka chelatu aminokwasowego żelaza transportowana jest do potrzebujących żelaza komórek, a jego ewentualny nadmiar jest usuwany bez szkody dla organizmu. Chelat aminokwasowy żelaza AlbionTM doskonale znosi niedobory żelaza w organizmie i to bez efektów ubocznych, co udowodniono w licznych badaniach klinicznych.albion


PAMIĘTAJ!
Wybierając preparat mineralny, zawsze szukaj na opakowaniu znaczka AlbionTM MINERALS
FerrochelTM

FerrochelTM to opatentowana forma żelaza niehemowego w postaci chelatu aminokwasowego – diglicynianu żelaza (II), o biodostępności i tolerancji zbliżonej do żelaza hemowego.
Zalety FerrochelTM:

 • najlepiej przebadany chelat żelaza dostępny na polskim rynku1,
 • wysoka przyswajalność w porównaniu do siarczanu żelaza2,
 • skuteczność działania już przy mniejszych dawkach3,
 • dobra tolerancja,
 • bezpieczeństwo stosowania,
 • brak interakcji z innymi składnikami żywności, witaminami i minerałami4,
 • hipoalergiczność5.

W diglicynianie żelaza jon żelazawy (Fe2+) został połączony z dwoma cząsteczkami aminokwasu - glicyny. Jego zaletą jest przede wszystkim znaczący wzrost biodostępności z jednoczesną redukcją podrażnień żołądka, a także brakiem niepożądanych interakcji z innymi składnikami żywności. Dzięki swej budowie chemicznej diglicynian żelaza jest rozpoznawany przez organizm jako dipeptyd i wchłaniany aktywnie w innych częściach przewodu pokarmowego, niwelując efekt oddziaływania z innymi minerałami (podanych w formie nieorganicznej) czy składnikami żywności w przewodzie pokarmowym.Bezpieczeństwo FerrochelTM

FerrochelTM - aminokwasowy chelat żelaza AlbionTM otrzymał od FDA (Amerykańskiego Departamentu Zdrowia) certyfikat produktu Powszechnie Uznanego za Bezpieczny - GRAS (z ang. Generally Recognized As Safe). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, EFSA (z ang. The European Food Safety Authority) uznał FerrochelTM za bezpieczny i biodostępny, wpisując go na listę substancji dozwolonych do środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i suplementów diety na podstawie wydanej pozytywnej opinii Panelu Naukowego Komisji Europejskiej FerrochelTM otrzymał także numer rejestracyjny Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego CAS – przyznawany wyłącznie cząsteczkom posiadającym dokładnie zdefiniowaną i reprodukowalną strukturę, która musi być potwierdzona wynikami analiz laboratoryjnych (TRAACSTM FTIR) FerrochelTM ponadto posiada certyfikaty: wegetariański, koszerności (Kosher-Parve) oraz GMO-Free.Sposób działania FerrochelTM

W zwykłej postaci związki mineralne są trudno absorbowane w jelicie z powodu swojego ładunku elektrycznego i ograniczonej powierzchni wchłaniania jelitowego. Decydujący wpływ ma tutaj również pH i obecności innych składników pokarmowych. Nieorganiczne składniki mineralne, po rozpuszczeniu w żołądku, mogą wiązać się z aminokwasami, wykorzystując powinowactwo jelit do wchłaniania białek. Organizm łatwiej wchłania małe peptydy białkowe niż zjonizowane pierwiastki. Właściwość ta została zastosowana przez lidera wśród producentów chelatowanych składników mineralnych – amerykańską firmę AlbionTM. Powstał identyczny z naturalnym, kompleks chelatowy FerrochelTM, który może z łatwością przechodzić przez ścianę jelit. Po wchłonięciu w jelicie, w procesie hydrolizy, dochodzi do rozpadu diglicynianu żelaza na żelazo atomowe (które następnie wiąże się z appoferrytyną) i glicynę (aminokwas zaangażowany m. in. w syntezę białek, cykl metaboliczny kwasów nukleinowych czy neurotransmisję).Brak ładunku i niereaktywność = większe bezpieczeństwo i tolerancja

Zwykle, gdy związek mineralny jest hydrolizowany w żołądku, powstający jon metalu może wchodzić w reakcje chemiczne i osłabiać wchłanianie innych substancji odżywczych lub też wiązać się z czynnikami pokarmowymi, tworząc trudno wchłanialne związki. Odnosi się to szczególnie do żelaza, które może unieczynniać substancje odżywcze, takie jak witamina E, blokować wychwyt substancji mineralnych, takich jak wapń, ponadto może wiązać się substancjami osłabiającymi absorpcję żelaza niehemowego np. fitynianami, a także działać na wyściółkę żołądka, powodując dolegliwości gastryczne. Jednakże opatentowany proces chelatowania sprawia, że żelazo FerrochelTM nie reaguje z innymi substancjami odżywczymi, charakteryzuje się wysoką biodostępnością oraz znacznie lepszą tolerancją ze strony.


Chelatacja powoduje brak reaktywności jonu żelaza w wyniku czego pierwiastek ten nie oddziałuje ze składnikami pożywienia oraz nie ma negatywnego wpływu na układ pokarmowy.Piśmiennictwo:

1. Na podstawie przeglądu bazy PubMed, badań z udziałem ludzi (październik 2019) - diglicynian magnezu (FerrochelTM) był najczęściej badanym chelatem żelaza spośród chelatów żelaza dostępnych na rynku polskim.
2. Pineda O, Ashmead HD. Effectiveness of treatment of iron-deficiency anemia in infants and young children with ferrous bis-glycinate chelate. Nutrition. 2001 May;17(5):381-4.
3. Szarfarc SC, de Cassana LM, Fujimori E, Guerra-Shinohara EM, de Oliveira IM. Relative effectiveness of iron bis-glycinate chelate (Ferrochel) and ferrous sulfate in the control of iron deficiency in pregnant women. Arch Latinoam Nutr. 2001 Mar;51(1 Suppl 1):42-7.
4. Bovell-Benjamin AC, Viteri FE, Allen LH. Iron absorption from ferrous bisglycinate and ferric trisglycinate in whole maize is regulated by iron status. Am J Clin Nutr. 2000 Jun;71(6):1563-9.
5. Numer patentu - US 7,838,042 B2Zobacz również:Chela Ferr Bio Complex

Chela Ferr Bio Complex

30 kapsułek
Chela Ferr Forte

Chela Ferr Forte

30 kapsułek
Chela Ferr Med

Chela Ferr Med

30 kapsułek